Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z listopadu 15, 2009

Češi do finále krasobruslařské Grand prix nepostoupili

Bylo to napínavé do poslední chvíle, ale nakonec Češi budou pro finále Grand prix plnit jen roli náhradníků. Kanadská brusle dopadla nejnevhodněji, jak mohla, když první dvě místa obsadili čekatelé na přeskočení Tomáše Vernera Abbott a Takahaši. Březina po volné jízdě skončil čtvrtý, což je sice kvalitní výsledek, ale na postup také nestačí. Konečné pořadí základní části seriálu by mělo vypadat takto:

1. Oda (Japonsko) 30
2. Lysacek (USA) 28
3. Joubert (Francie) 24
4. Abbott (USA) 22
5. Takahaši (Japonsko) 22
6. Weir (USA) 22
7. Verner (Česko) 20
8. Březina (Česko) 20

Zajímavý je velký nástup Američanů, ale musíme si uvědomit, že Lambiel seriál vynechal a jednička sezóny Pljuščenko absolvoval (a s obrovským náskokem vyhrál) jen jednu velkou cenu. Zklamáním byl v Kanadě výkon domácího Patricka Chana, který po třech pádech ve volné jízdě (odhaduji podle počtu srážek) obsadil až šesté místo.

Je podle mne pravděpodobné, že Verner by ani na případnou náhradnickou úlohu po americkém nachlazení nekývl…

Na mezinárodní iniciativu Palestiny by Izrael reagoval iniciativou bez ohledu na mezinárodní společenství

V palestinsko-izraelském sporu je v posledních letech častěji označován za demokratický režim ten izraelský, zatímco u palestinského, z pochopitelných, ale stále více spíš jen historických důvodů, se o demokratičnosti pochybuje. Přesto se v některých okamžicích jejich rétorika jakoby vymění, a to až nečekaně výrazně.

Palestinci v současné situaci vzájemného přetahování o lepší výchozí pozici pro možné obnovení jednání nebo možná jen o méně špatnou pozici přišli s novou iniciativou. Uvažují prý o tom, že se obrátí na Radu bezpečnosti OSN, aby přijala rezoluci, která by uznala samostatný palestinský stát.

Ani po nástupu demokratů do Bílého domu se pozice USA k takovým jednostranným krokům nezměnila, USA jsou připraveny podobnou rezoluci vetovat a varují Palestince, aby ji ani nepředkládali. Princip veta v Radě bezpečnosti je zvláštním prvkem ve specificky fungujících sférách demokratické mezinárodní politiky.

Izrael se nicméně podle všeho nechce spoléhat ani na pomoc svých amerických spoje…

Vernerova šance na finále GP? Tak asi 60 procent

Po pátém místě v Americké brusli se Vernerova šance na postup do finále Grand Prix přece jen zmenšila. Aktuálně by měl být na pátém místě a na Kanadské brusli se nachystá velká smečka jeho pronásledovatelů na to, aby ho překonali.

Jedna věc by mu měla hodně pomoct - jeden z velkých favoritů Kanadské brusle, domácí Patrick Chan bude startovat letos poprvé a Vernera tedy nepřekoná. Pokud se umístí do druhého místa, což je dost pravděpodobné, měla by se Vernerova naděje změnit prakticky v jistotu.

Jeho pronásledovatelů je ale víc. Aby ho přeskočili, tak musejí být Takahaši, Abbot, Contesti i van der Perren nejhůře druzí. Výhodnější pozici má Michal Březina, kterému by k přeskočení Vernera stačilo i třetí místo. Teoreticky se do toho může zamotat ještě Američan Carriere, ale kromě toho, že by musel celý závod vyhrát, ještě by potřeboval osobní rekord v součtu bodů.

Naopak kromě Chana už je bez šancí i Preaubert, který by se také mohl dostat do první dvojice a tím zablokovat postup Vernerovýc…

Tři zprávy z Americké brusle - dvě špatné a jedna dobrá

Tomáš Verner první část soutěže v Lake Placid nezvládl. Krátký program přikazuje tři skokové prvky - a ani jeden se nepovedl. Na začátku v kombinaci upadl a uvidíme až z později zveřejněných zápisů, jak moc byl podle pravidel a názoru technických specialistů čtverný toeloop nedotočený. Zároveň to znamenalo, že Verner nepředvedl požadovanou kombinaci. Následoval jen dvojitý axel (správně má být trojitý, ale aspoň byl splněn požadavek na krátký program - dvojitý nebo trojitý axel). A pak jen dvojitý lutz - tady jsou pravidla přísnější, požadují skok trojitý, takže i za tenhle prvek dostal nulu.Tahle špatná zpráva skrývá v sobě několik menších lepších. Ještě pořád žije naděje na to, že Verner skončí v Americe někde na druhém nebo třetím místě. Pokud by jel na 100 % a pokud soupeři nenatrénovali obtížnost, měl by mu vzdorovat jen Sawyer. Tím by si Tomáš pořád ještě mohl otevřít cestu do finále grand prix, což by se před Evropou a olympiádou hodilo. Připomenu, že finále je v Tokiu, v zemi…