Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z ledna 6, 2013

Odhad, skutečnost a nový odhad

Před několika dny jsem tu podal odhad výsledků voleb. Porovnejme si ho se skutečností:

Odhad pořadí / skutečné pořadí - Jméno ... Odhad výsledku / Skutečný výsledek ... Rozdíl
1. / 1. Zeman ... 22,1 % / 24,2 % ... -2,1 %
3. / 2. Schwarzenberg ... 16,4 % / 23,4 % ... -7,0 %
2. / 3. Fischer ... 16,9 % / 16,4 % ... +0,5 %
4. / 4. Dienstbier ... 15,0 % / 16,1 % ... -1,1 %
6. / 5. Franz ... 7,5 % / 6,8 % ... +0,7 %
7. / 6. Roithová ... 6,1 % / 5,0 % ... +1,1 %
9. / 7. Fischerová ... 2,8 % / 3,2 % ... -0,4 %

8. / 8. Sobotka ... 5,2 % / 2,5 % ... +2,7 %
5. / 9. Bobošíková ... 7,9 % / 2,4 % ... +5,5 %Je tu několik možných vysvětlení. Nabízím dvě různé varianty.

To první vychází z faktorů, o kterých se už asi bude hodně mluvit: Přerozdělení hlasů od pravděpodobných proher (Sobotka, Roithová, a po debatách hlavně Fischer) vítězům. Nižší účast voličů v "levicových" a "radikálních" krajích (proto vyšší podíl hlasů "pražského levičáka Dienstbiera" a propad Bobošíkov…

Milda, ufňukaná bába a diskriminace

Milda, dobře známý kamarád a obhájce Dannyho B., ve své kritice vůči mně dále přitvrzuje. Poté, co mne vyzval ke stažení kandidatury ve chvíli, kdy jsem na tom byl lépe než na začátku (a přiznávám, i lépe než teď), nyní mne osočil, že jsem se ve své obraně proti DeeMusilovu úmyslnému nactiutrhání choval jako ufňukaná bába.

Jak se to ale shoduje s tou jeho obranou Dannyho B.?

Moje identita je na Wikipedii známa. Ale když o mně někdo napíše sprostou lež, šíří ji a já jdu pro ochranu své - wiki-veřejnosti známé - osobnosti žádat o nápravu tam, kde je to na Wikipedii zvykem (a bohužel jsem odmítnut), jsem podle Mildy ufňukaná bába.

Když o Dannym B. - pokud vím, sám jsem to neviděl - napsali standardní článek a spojili v něm jeho wikipřezdívku s jeho identitou, když o něm tuším nenapsali žádnou lež ani pomluvu, Danny se obrátil se žádostí o nápravu nejen tam, kde je to na Wikipedii zvykem (a jeho požadavek byl přijat), ale dokonce hned běžel i na policii. Ale podle Mildy je nepochybně v pl…

Odhad volebních výsledků - prezidentem bude Zeman

Odhady výsledků (včetně průzkumů) se množí. Já jsem se rozhodl vycházet z dat, dostupných z krajských voleb. Prohnal jsem je něčím, co bych pyšně nazval vlastní expertní propočet, skromněji jako pokus o odhad toho, kdo z těch, kteří volili v krajských volbách, bude jak volit. Tak jsem zvědav, zda to, co z toho vyšlo, má nějakou reálnou vypovídací hodnotu.

Tady je tedy odhad výsledků pro první kolo:

1. Zeman ... 22,1 %
2. Fischer ... 16,9 %
3. Schwarzenberg ... 16,4 %
4. Dienstbier ... 15,0 %
5. Bobošíková ... 7,9 %
6. Franz ... 7,5 %
7. Roithová ... 6,1 %
8. Sobotka ... 5,2 %
9. Fischerová ... 2,8 %

Mimochodem, právě dnes vyšly dva průzkumy. Ve srovnání se SANEP má u mne výrazně méně Zeman (o čtyři procenta), výrazně více Bobošíková (o čtyři procenta). Ve srovnání s ppm factum mají u mne méně hlavně oba favoriti (po třech procentech), mnohem víc Schwarzenberg a Dienstbeir (o pět procent), o čtyři procenta méně u mne má i Franz.

Druhé kolo by ale podle mne mělo být mnohem vyrovnanější,…

Arbitrování s intenzivní kritickou zpětnou vazbou

Před třemi dny připsal Milda k mé kandidatuře (k mému potvrzení) na funkci arbitra nelichotivou a lehce pokryteckou poznámku, že by za podobné intenzivní kritické zpětné vazby sám od kandidatury dávno odstoupil. Napsal jsem mu, že nevidím důvod, když kritiků je méně než třetina, tedy méně než je třeba ke zvolení, a že bych tím znevážil hlasy, které mne podporují.

Později jsem se ještě víc zamyslel a došlo mi, že to odstoupení by dávalo ještě méně smysl, když jsem vůbec o potvrzení požádal. Tehdy, 3. ledna, večer, se u mé kandidatury sešlo - pokud nyní počítám přesněji - 17 hlasů pro, 7 hlasů proti a jeden se zdržel.

Ale srovnejme to se situací, kdy jsem se - zcela dobrovolně - rozhodl o potvrzení ve funkci požádat? Tehdy jsem měl představu o názoru zhruba jen jedenácti z těchto 25 lidí. Z toho jsem čekal, že podporu mám jen tak u čtyř z těchto lidí, zatímco devět je asi spíš proti.

Srovnejte si to sami: Před žádostí o potvrzení - to jsem měl pocit, že mne podporuje jen asi 36 procent l…