Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z ledna 17, 2010

Austrálská aféra Domninové a Šabalina

Pochybuji, že by Austrálci (nyní lépe Aboriginové – nebo jak se to teď má správně říkat) kdy sledovali krasobruslení. Je jim vzdálené ještě víc než středoafrickým černochům. Ale právě nyní kvůli originálnímu tanci Domninové a Šabalina, staronových mistrů Evropy, se dostali do světových médií i na takové stránky, kde jindy nebyli. V originálním tanci využili jejich religiózní motivy jak pohybové, tak ornamenty na kostým – a tím prý zneužili a urazili austrálskou kulturu.

Nejdřív pohled z jedné strany. Udělali Domninová, Šabalin a jejich trenérka Natalija Liničuková něco tak strašně špatného vzhledem k Austrálcům ve srovnání s tím, jak se postupuje k jiným národním tradicím? Pochybuji. Tím spíš se nezdá být pravděpodobné, že by udělali něco, co tak silnými slovy popsal Sol Bellear, řadový člen (a podle oficiálního webu spíš nevýznamný - je tam o něm jediná okrajová zmínka) Státní rady pro zemi aboriginů Nového Jižního Walesu: „Je to velmi urážlivé. Chápeme to jako vykrádání kultury Abori…

První várka postřehů z Tallinnu

Mistrovství Evropy

Zima, dost diváků, útulná hala, kde dost táhne na komentátorskou pozici. Vysoká úroveň soutěží. Město vypadá příjemně, veřejná doprava funguje pohotověji než ta oficiální.

Sportovní dvojice

Kavagutiová je pro mne krásná ledová princezna, ale nezdá se mi, že je tak chladná, jak vypadá na první pohled. Snad proto, že je to u Japonců normální, tak si všímám každého malého hnutí v obličeji. Nenapadlo by mne, že vyhrají o takový náskok před Muchortovovou (ta naopak by "od přirozenosti" měla ukazovat emocí víc). Druhá polovina jízdy Kavagutiové se Smirnovem byla opravdu lehce neurovnaná, co si ale Juko udělala (s loktem?) - a bylo to opravdu tehdy, když si rozepínala kostým - to není známo. Až budu mít trochu víc času, těším se na rozbor protokolů.

Savčenková se Szolkowým pořád zůstávají adepty na olympijské zlato, ale jejich nezdar právě v letošní sezóně, který navíc není první, už není jen tak nějaká náhoda. A stejně se před olympiádou nejvíc těším na Šenovou a Ča…