Když dva dělají totéž, je to totéž

Václav Klaus ml. zveřejnil text, ve kterém označil příklady některých událostí v zahraničí i u nás za příklady nacistického uvažování, ba přímo nastupujícího nacismu. Vystupuje ve svém textu jako zastánce svobody slova a kritizuje každého, kdo oponenty dehonestuje a zastrašuje.
Kupříkladu kritizuje německé lidovce a socialisty, že si "rozmyslí" akce v podniku, ve kterém už byla akce AFD, a tím tyto podniky ohrožují. Na druhou stranu ale dlouhodobě pevně hájí podnikatele, že mají právo si vybírat, koho si do podniku pustí a (například) jestli tam dovolí kouřit. Tak jak to je s tou svobodou? Podnikatelé si vybírat smějí, ale politické strany ne? U nich se svobodná volba stává nacismem?
Totéž s Donaldem Trumpem a peticí za zákaz jeho vstupu do Velké Británie. Opravdu je ten obhájce svobody názoru ten samý Klaus, který v tomto textu nakazuje lidem, za co mohou a za co nemohou podepisovat petice...? Všímá si, že na mnoha z těch demonstrací, které obhajuje, se vykřikuje o tom, jak nesmíme pouštět určité skupiny do země, že přesně to udělal i Trump a že tahle petice byla právě přímou reakcí na takovou výzvu? Podle všeho ne. Podle všeho tam to bylo v pořádku, v Británii je to "nacismus".
Případ s Putnou, Robejškem a "ruským švábem" - inu, není to od Putny ani korektní, ani podle mého gusta, ale je to nepochybně vyjádření jasného osobního postoje a názoru. Podle Klause to ale není vyjádření názoru, ale "nacistické uvažování".
Když dva dělají totéž, někdy to prý nemusí být totéž. Ale tady to je totéž: Klaus dělá přesně to, co kritizuje: Napadá oponenty, že mají nacistické metody.
V obecné rovině je názorné, že když si nedají pozor, může se to stát i těm prokazatelně logickým a inteligentním lidem: Dělat přesně to, co kritizují. U Klause je zarážející, že to dělá doslovně, tj. za použití stejných slov.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

You people! – aneb rasismus ztracený v překladu

Zásada pro chování wikisprávců: Komunikovat a být otevřený

Příběh jedné zvláštní fotografie