Evropanům se prý na MS nedaří. Skutečně? Počkejme na vyřazovací boje!

Na mistrovství světa mnohé zaujalo, že evropské týmy neuspěly. Vždyť si to uvědomte, vypadly Španělsko, Portugalsko, Itálie, Anglie, Rusko... Jižní Amerika naopak přišla pouze o Ekvádor. A ano, Evropa v zápasech s jihoamerickými týmy získala jen 27 % bodů, takže Jihoameričané jsou hodně vysoko.

Ale je to skutečně tak, že se Evropě nedaří nějak výrazně víc? Často se argumentuje, že ani ne, že je to ve skutečnosti typické pro šampionáty na jihoamerickém kontinentu. Jen se nějak zapomíná, že naposledy se mistrovství v Jižní Americe konalo - no, to už pomalu ani nikdo nepamatuje. Bylo to v roce 1978 v Argentině a ještě se tomu podobal trochu šampionát v Mexiku v roce 1986.

Když se podíváme na čísla evropských týmů v letech 1986, 2010 a letos, všechno se zdánlivě potvrzuje. Je tu vidět podobnost s MS 1986 a propad proti MS 2010. Tohle je podíl bodů, které získaly evropské týmy v těchto letech proti soupeřům z jiných kontinentů (přepočteno na tříbodový systém):

Rok vs. J. Amerika vs. S. Amerika vs. Afrika vs. Asie/Austrálie
1986 30 % 65 % 60 % 88 %
2010 64 % 50 % 68 % 50 %
2014 27 % 58 % 69 % 89 %

Ale pozor, není všechno tak, jak to vypadá na první pohled. Podívejte se na tuhle tabulku ještě jednou s trochu jinými čísly:

Rokvs. J. Amerikavs. S. Amerikavs. Afrikavs. Asie/Austrálie
201033 %50 %68 %50 %
201427 %58 %69 %89 %

Co se najednou stalo? Inu, to je jednoduché. Tohle je tabulka bez zápasů vyřazovací části, po základních skupinách. V základních skupinách se totiž evropským týmům i na MS 2010 dařilo prakticky stejně špatně jako v Brazílii. V Jižní Africe postoupilo do osmifinále jen šest ze třinácti evropských mužstev, letos právě stejný počet, šest ze třinácti.

Pro porovnání, zda Evropa dopadla lépe nebo hůř než před čtyřmi lety, bude rozhodující vyřazovací fáze. V té před čtyřmi lety selhaly jihoamerické týmy, když postupně vypadly Brazílie s Nizozemskem, Argentina s Německem a Paraguay se Španělskem a pak Uruguay s evropskými soupeři prohrála oba zápasy o medaile, jak s Nizozemskem tak s Německem. Turnaj se tehdy ve prospěch Evropy zlomil až ve čtvrtfinále.

Letos tedy podle všeho máme možná až na začátku července.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

You people! – aneb rasismus ztracený v překladu

Zásada pro chování wikisprávců: Komunikovat a být otevřený

Příběh jedné zvláštní fotografie