Blízkost a vzdálenost stran podle lajkování na Facebooku

Data Boutique zpracoval metodou vícerozměrného škálování seskupovací analýzu příznivců jednotlivých politických stran na Facebooku. Co jsem z ní vyčetl já?


 • Než si odmyslíme vodorovnou a svislou osu, je zajímavé celkem rovnoměrné rozdělení vlevo a vpravo (čtyři vlevo, pět uprostřed, pět vlevo) a nerovnoměrné nahoře a dole (čtyři nahoře, tři až čtyři uprostřed, šest až sedm dole). Dále se můžeme pokusit vytvořit vlastní pootočené osy.
 • Je možné vidět levopravé klasické dělení (modročervená linie), ve skutečnosti jsou ale tyto strany k sobě blíž než některé jiné. Vzdálenost mezi ČSSD a ODS/TOP 09 je třeba mnohem menší než vzdálenost jejich a DSSS.
 • Černé linie ukazují jakousi hranici mezi establishmentovými stranami a radikálními stranami, je přitom otázka, kam počítat Úsvit (a SSO...). Establishmentových stran je víc (to není překvapení).
 • SSO je nicméně uprostřed nejspíš jako strana liberální nebo spíš svobodářská.
 • Můžeme si všimnout, že společným znakem Pirátů a DSSS je, že jsou "od všech daleko". 
 • Piráti mají nejblíž k SSO, společné jim (a jejich fanouškům) je asi úsilí o maximální omezení státu.
 • O něco podobného - tedy oddělení "od všech daleko" jako kdyby se (uvnitř mnohem nahuštěnější dolní poloviny) snažila ČSSD (a vlastně i TOP 09).
 • ČSSD je velmi daleko od svobodářů, ať už SSO, tak od Pirátů; ale úplně nejdál od DSSS.
 • Úsvit má nejblíž ke KSČM a k DSSS, dál k liberalistické SSO a nejdál ke konzervativcům a Zeleným.
 • Velká vzdálenost je také mezi Hlavu vzhůru a ODS, blízkost HV a KSČM může být spíš historická (kvůli Bobošíkové) a lze očekávat, že se změní.
 • Skutečné clustery ale tvoří jen VV/KSČM (a SPOZ) a vedle toho KDU-ČSL/ODS (a TOP 09).
 • Zelení jsou zajímaví tím, že se blíží ke svobodářům, ale mají mnohem blíž k pravici než k levici. Nejdál pak mají k KSČM/DSSS (a SPOZ!), z čehož se zdá, že jsou největší bojovníci proti totalitám.
Vyčtete i něco jiného...?

Komentáře

 1. Prosím, používejte oficiální zkratky politických stran. U Pirátů to děláte dobře, nepíšete ČPS, tak prosím u Svobodných nepište SSO. Děkuji!

  OdpovědětVymazat
 2. Je mi líto, že se Vás to dotýká, ale používám takové zkratky, které považuji za srozumitelné. SSO je pro mne srozumitelné, ČPS ne. Nejsem tisková agentura, abych musel používat oficiální zkratky.

  Ostatně Vaše úsilí přesvědčit mne, abych používal Vaši oficiální zkratku na mé neoficiální stránce, mi přijde takové jaksi --- nesvobodné. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. to možná bude souviset s tím ,že strana tolik blízká kikinově mafii samozřejmě nemá se svobodou společného vůbec nic, jde jen o to, že jsou neženatí

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petr Novák, Břevnov27. září 2013 22:47

   http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_statue.jpg

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

You people! – aneb rasismus ztracený v překladu

Zásada pro chování wikisprávců: Komunikovat a být otevřený

Příběh jedné zvláštní fotografie