Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z ledna 20, 2013

Zeman vyhrál. Nemusel. Ale sociální demokrati ho nechali

I když jsem se nechal zmást ostrým finišem Schwarzenberga v prvním kole a označil ho za favorita druhého kola, ukázalo se, že Schwarzenberg zafinišoval už v prvním kole a pro kolo druhé mu nezbylo, kde dál brát. Zemanovo vítězství je tak jasné.

Potvrdila se tak jiná moje teorie. Jediným zaregistrovaným politikem, který mohl reálně Zemana porazit, nebyl Schwarzenberg, ani Fischer. Tím politikem mohl být jedině Jiří Dienstbier. Jedině Dienstbier totiž mohl získat podporu středových voličů, aspoň části pravicových voličů a aspoň části levicových voličů. Proti Fischerovi a (zejména) Schwarzenbergovi se ale spojili levicoví voliči a ti rozhodli.

Zdá se tedy, že o mnohém rozhodla taktická chyba sociální demokracie. Její jasná orientace na to odebrat hlasy Zemanovi, byla před prvním kolem jednoznačným omylem. Dienstbier se neměl vymezovat proti Zemanovi, měl se pokusit získat hlasy středových voličů, dosáhnout aspoň zčásti toho, co se povedlo Schwarzenbergovi. Bohužel svým ostře útočným styl…

Předvolební počty nerozhodného voliče

Pořád se nemohu rozhodnout, jak naložit se svým hlasem. Nejlepší způsob, jak to rozlousknout, je napsat si to a možná i spočítat. Třeba to pomůže i Vám, nebo taky ne – pak celý tenhle text můžete pustit z hlavy. Výsledek

Zahraniční politika – 0:0
Václav Klaus nám ukázal, že prezident má pro zahraniční politiku země mnohem větší význam, než by jeho zákony dané pravomoci napovídaly. Takže jde o důležitou oblast. Co u obou kandidátů vítám, je jejich proevropská orientace (Schwarzenberg +1, Zeman spíš +0,5). U knížete ale známe některé jeho kroky z funkce ministra zahraničí – podpora amerického radaru, na můj vkus příliš jednostranná podpora Izraele, rychlé uznání Kosova, ve vztahu k vývoji v arabských zemích se mi zatím taky politika zamini moc nezdá. K tomu tvrdí, že prezident má právo nepodepsat mezinárodní smlouvu dohodnutou vládou – a s tím taky nemáme od Klause dobré zkušenosti. Zeman je na tom s Izraelem a Íránem taky divně. Výsledek: 0:0.

Sociální politika – -2:1
Tady je to jasné…