Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z října 25, 2009

Už zase chybíte, pane Tlustý?

B. Tachecí: Tak proč se na to prostě nevykašlete, když vás to ve sněmovně tak deptá?

V. Tlustý: Protože jsem si svůj mandát těžce odpracoval a nevím, proč bych měl odcházet jenom proto, že by se to líbilo Topolánkovi.

B. Tachecí: Takže teď si užijete nějakých osm měsíců tlachání?

V. Tlustý: Jsem poučen – vystupuji velmi omezeně, v podstatě jen k těm nejzávažnějším bodům, snažím se být co nejstručnější.

B. Tachecí: To, že tlacháte relativně málo, ale ještě neznamená, že děláte něco užitečného.

V. Tlustý: To je relativita našeho bytí. Vzhledem k tomu, že je tam několik desítek významně horších poslanců, dokud oni nerezignují, nevidím důvod rezignovat.

B. Tachecí: Nezlobte se, nerozumím vám. Když vás to netěší, proč nejdete rovnou do soukromého sektoru?

V. Tlustý: To půjdu až skončí můj mandát, který jsem si tvrdě odpracoval. Prostě si to tam dotrpím.

Tolik z rozhovoru odcházejícího politika a exministra financí Tlustého na iDnesu.

Když se podíváte na jeho záznamy na parlamentní stránce, ve skute…

Mužské krasobruslení slibuje super sezónu

Mužské krasobruslení slibuje slabou sezónu, psal jsem doslova před necelým rokem - a bohužel to nakonec byla tak trochu pravda. Teď doufám, že to bude zase pravda, když napíšu pravý opak.

Loni jsem psal, že sezónu zachrání maximálně tři faktory: Uzdravení Jouberta, pokračování obrození zlobivého dítěte Ody anebo Lysackovo vítězství na MUSA. Hm, Joubert se tak moc neuzdravil a limitovaný byl až do konce sezóny. Oda zůstal loni nepříliš výrazný a Lysacek byl na mistrovství USA až třetí - a pak vyhrál mistrovství světa. Už to naznačovalo, že se také nestal žádnou superstar loňské sezóny, jeho světový triumf byl dílem skutečně dobrého a poctivého řemesla, ale zároveň předmětem mnoha spekulací a divácké nespokojenosti.

Co tu máme letos? Z loňských plánů zatím není co usuzovat o Lysackovi, zato se už po Paříži zdá, že Odovo obrození přece jen přichází. A samozřejmě tu máme comeback Pljuščenka a Lambiela, dvou osobností, které přitáhnou pozornost, i když povlečou nohy po ledě a zadek si ušoupa…

Kakofonická diagonála

Nemám tak úplně ve zvyku posmívat se lidem za to, jaké nesmysly z různých důvodů říkají, nebo aspoň to veřejně pranýřovat, to mi spíš vadí. Ale výjimky potvrzují pravidlo, a tak tu máme jeden příklad.

Barbora Koukalová do svého blogu o křestních jménech napsala tuto větu: "Protože i pro můj skoro třicetiletý jazyk je problém smotat se s v ústech do diagonál a úhlopříček zapříčiněných podivnou kakofonií tak nezvyklého jména."

Co je na ní divného? Za prvé fakt, že diagonála a úhlopříčka je ve skutečnosti jedno a to samé a nedovedu si tak moc dobře představit, z jakého úhlu do jakého jiného úhlu se vlastně může libovolný lidský jazyk smotat. A druhak to, že kakofonie je nelibozvučnost, tedy nikoli příčina, ale maximálně tak důsledek toho, že se jazyk slečny (podle věku, nikoli podle rodinného stavu, jelikož o něm mi není nic známo) Koukalové jaksi a kamsi smotá.

Jsou to dvě prkotiny, ale přece jen v jedné jediné větě...

A proč mne to tak zaujalo? Protože považuji oblibu cizích křes…

Šachisti, jedééém!

Se stále větším napětím sleduji výkony českých šachistů na mistrovství Evropy družstev. To, co nezačalo úplně nejlépe, pokračuje skvěle - a i když se to ještě může pěkně pokazit (ne nadarmo se říká, že o úspěchu a neúspěchu v turnajích švýcarským systémem rozhoduje až poslední kolo), je to napínavá podívaná.

Hlavně výkony tří hráčů mne okouzlují - Navara hraje výborně proti supersilným soupeřům. Jacková je na tom úplně stejně, ne-li lépe. Porazit Muzyčukovou a Dzagnidzeovou - paráda. A Láznička? To jsou nervy, pane jo! Tak smolný začátek, kdy na čas ztratil v prvním kole partii s nenápadným Islanďanem a pak kvůli sporně pozdnímu příchodu prohrál i ve druhém kole... Od té doby ale jede - a dnes v nervy drásající "kisně" (pro nešachisty - tak se říká časové tísni, tedy chvíli, kdy už nezbývá skoro žádný předem určený čas na tahy) umořil Bulhara Čeparinova.

I ostatní hrají parádně, Babulův výkon, jakým se v minulém kole vymotal z nevalné pozice, byl taky super.

Nechci to zakřiknou…