Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z prosince 28, 2008

Chystá se rekonstrukce vlády

Premiér Topolánek prý nachystá na nejbližší dny významnou rekonstrukci své vlády. Je to po dlouhých měsících důsledek katastrofální porážky ODS a jejích partnerů v regionálních a senátních volbách.

Mezitím ale Topolánek posílen(sic!) porážkou upevnil svou pozici v ODS a je tedy zřejmé, že vstříc voličům opozice, kteří mu chtěli podle pokynů předáků ČSSD v senátních volbách vystavit stopku, nevyjde.

Zatím se jen spekuluje, kdo odejde a kdo zůstane. Zde je seznam ministrů a členů vlády, kteří vadí nejvíce mně:

Premiér Mirek Topolánek. Jeho arogance a neschopnost a nechota komunikovat s veřejností ať prostřednictvím médií nebo jinak, byla podle všeho jedním z nejdůležitějších důvodů porážky vládních stran. Vždyť i jejich analytici říkají, že se hlavně vládě nepodařilo vysvětlit úspěchy vlády. Topolánek ale na vysvětlování nemá náturu. Je premiérem snad nejslabší vlády v historii (od počátku ji založil na přeběhlících, teď mu jeden z nich ubyl), přesto vyšel z volební porážky jako vítěz. S j…

Špatné řešení neřešitelného

Útok Izraele na pozice Hamásu si vyžádaly už více než 300 obětí, z nichž zhruba šestina jsou civilisté. OSN žádá ukončení násilí, Arabové označují útoky Izraele za zločin, USA se ústy prezidenta Bushe obrátily zatím hlavně na Hamás. A české ministerstvo zahraničí tvrdí, že Izrael má právo na obranu.

Situace na palestinských územích je vysoce problematická. Existují prakticky dvě různé Palestiny, s jednou (západní břeh) by snad Izrael byl ochotný jednat a dohodnout kompromis, s druhou (Gaza) jednat nehodlá, ale ve skutečnosti ani ona ústy předáků z Hamásu nestojí o jednání. Krajně napjatá situace je nejen mezi Palestinou a Izraelem, ale i mezi oběma Palestinami. Abbásova administrativa působí civilizovaně a navazuje na pozitivní dědictví rozporuplného Arafata, ale nejspíš má velmi chatrnou podporu lidí.

V takové situaci je skutečně těžké hledat nějaké řešení pro Izrael, dává ale tohle řešení nějakou naději? Může zastavit Hamás? Sníží nenávist Palestinců vůči Izraelcům, která vede k podpo…